- Zvýšení přídavků na děti
- Intimní poradna Ligy vozíčkářů
- Publikace Rámec SPELL: Porozumění autismu
Intimní poradna Ligy vozíčkářů
Brněnská organizace Liga vozíčkářů nabízí ve svém nově zveřejněném videu na YouTube službu Intimního poradenství, která patří pod službu odborného sociálního poradenství. Nabízí informace a konzultace ohledně všech fází vztahu s druhým člověkem: seznámení, navázání vztahu, udržení si vztahu či rodičovství.
Liga vozíčkářů v loňském roce spolupracovala s organizací FREYA, jejímž posláním je poskytnout lidem se zdravotním postižením, seniorům a seniorkám a jejich okolí potřebné informace o sexualitě a mezilidských vztazích.
Více informací lze získat na telefonu 778 761 309 a již brzy také na webu organizace www.ligavozic.cz
Zvýšení přídavku na děti
Ministerstvo práce a sociálních věcí se snaží (zřejmě trochu také v rámci předvolebního boje) stihnout co nejvíce pozitivních změn v systému podpory různých skupin obyvatel. Tentokráte zlepšení situace mají pocítit rodiny s dětmi. Legislativním procesem nyní prochází novela zákona o státní sociální podpoře, chybí již jen podpis prezidenta.
Kromě vyšší vyplácené částky přídavku na dítě se rozšíří i okruh těch, kteří na přídavek budou mít nově nárok. Nově na něj podle vyjádření MPSV dosáhne přibližně půl milionu dětí, což je zhruba dvakrát více dětí než dnes. Zvýšení by se mělo promítnout již do období od 1. července tohoto roku.
Bližší informace zde: https://www.mpsv.cz/documents/20142/2061970/13_07_2021_TZ_Zvyseni_pridavku_na_dite_PSP.pdf/
Publikace Rámec SPELL: Porozumění autismu
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR, z. s., na svých stránkách informuje o vzniku českého překladu příručky, která vznikla původně pro zaměstnance britské Národní společnosti pro autismus. Doporučuje ji britské Tizard Centre a je vhodná i pro samostudium. Jejími autory jsou respektovaní odborníci Julie Beadle-Brown a Richard Mills. Na základě rámce SPELL umožňuje lépe porozumět autismu a poskytovat empatickou podporu dětem i dospělým na autistickém spektru.
Rámec SPELL stojí na pěti pilířích porozumění a dobré praxe:
- Structure – Struktura
- Positive approaches and expectations – Pozitivní přístup a očekávání
- Empathy – Empatie
- Low arousal – Minimalizace nežádoucích podnětů
- Links – Vazby
Příručka používá přístup zaměřený na člověka a vychází ze zkušeností lidí s autismem a jejich rodin. Bere v potaz širší kontext i každodenní potřeby jednotlivce.
Jak knihu objednat a bližší informace o ní se dozvíte zde: http://www.spmpcr.cz/nova-publikace-ramec-spell-porozumeni-autismu-2/