Olympiáda skončila, ať žije paralympiáda!

Třinácté zimní paralympijské hry v Pekingu 2022 začínají 4. března a potrvají devět dní. Na programu bude celkem 78 medailových disciplín. Českou republiku by na nich mělo reprezentovat celkem 21 sportovců, z čehož celých sedmnáct tvoří parahokejisté. Další jsou lyžaři – Pavel Bambousek, Petr Drahoš, Patrik Hetmer a Tomáš Vaverka. 

Text: Radek Musílek
Foto: Jan Šilpoch – archiv redakce

Parahokej

S největší teoretickou nadějí na cenný kov odjedou do Číny parahokejisté, museli by se však dočkat obdoby „zázraku z Nagana“, protože v cestě stojí vedle srovnatelné mezinárodní konkurence také trojice Kanada, USA a Rusko, které jsou obvykle výkonnostně daleko před zbytkem světa. O co nejlepší výsledek se pokusí pod vedením zkušeného kapitána Pavla Kubeše a hlavního trenéra Jakuba Novotného.

Pro český parahokej se jedná o čtvrtou účast na paralympiádě v řadě. Tým nastoupí k prvnímu zápasu už 5. března proti Itálii, následně se v rámci základní skupiny utká s výběrem Slovenska a domácí Čínou, která je pro všechny velkou neznámou.

U všech českých účastí na zimní paralympiádě byl a ani tentokrát nebude chybět brankář Michal Vápenka (49). Za sebou má i jedny letní hry, když v roce 1996 reprezentoval ČR coby paravolejbalista v Atlantě. Nechce o sobě mluvit jako o gólmanské jedničce: „Takhle se to nedá brát. Budeme nastupovat podle potřeby a situace.“

Základní skupinu našeho výběru považuje za papírově slabší, i když netuší, co čekat od Číňanů. Za uspokojivé považuje celkové umístění do 5. místa. „To by potvrdilo, jak jsme na tom a o co se snažíme. Podmínky k přípravě máme parádní, vykřesali jsme maximum z možného,“ konstatuje Michal Vápenka, který situaci tuzemských parahokejistů označuje jako poloprofesionální. Všemu prý pomohlo mistrovství světa, které se konalo v Ostravě. Také mediální obraz považuje za dobrý: „Jsme poměrně dost vidět v televizi, na poměry parasportu jsme na tom dokonce velmi dobře.“

Lidské zdroje pro reprezentaci se rekrutují v domácí lize, která zahrnuje šest týmů. V nich působí i hráči ze zahraničí, především ze Slovenska, Německa a Ruska. „Je to kvalitní soutěž, pro nováčky není snadné se v ní hned chytit, ale nějaké máme,“ komentuje Michal Vápenka generační poměry v tuzemském parahokeji.

Větší obavy než o výkon má Michal z protipandemických opatření. „Dostali jsme manuál o restrikcích, co nás čekají, a řeknu vám, že to nechcete zažít. My jsme fit, omikron naším mančaftem naštěstí už proletěl, odbyl jsem si ho i já, ale čekají nás neustálá omezení. Nic neuvidíme, budeme pořád někde zavření ve společné bublině. Očekávám, že to bude dost psychicky náročné nejen pro tým, ale i pro jednotlivce. A to ani nemluvím o tom, co může nastat, jestli se objeví byť jen jeden pozitivní test na covid…“

Pavel Bambousek (38)

Lyžování na monoski se věnuje od roku 2004. Dvojnásobný vítěz MČR ve slalomu a obřím slalomu. Na poslední paralympiádě zaznamenal svůj nejlepší výsledek v superkombinaci, kde obsadil 14. příčku. Při závěrečném ceremoniálu pak byl jedním z našich dvou vlajkonošů. Pracuje pro VZP ČR jako ambasador projektu VZPoura úrazům.

Petr Drahoš (35)

Díky divoké kartě pro technické disciplíny si se svou monoski zazávodí poprvé na paralympiádě. Patří do kategorie LW12-1, kam spadají lyžaři, kteří částečně mohou hýbat nohama a v určité míře používají břišní svaly. V sedu mají dobrý balanc a jsou schopni poměrně dobře reagovat na terénní nerovnosti. O co nejlepší výsledek se pokusí s novým trenérem Pavlem Fišerem, který je zároveň koučem české juniorské reprezentace nehandicapovaných lyžařů.

Patrik Hetmer (39)

Jediný český reprezentant v Pekingu se zrakovým postižením. Lyžovat bude s trasérem Miroslavem Máčalou. Na minulé paralympiádě byl nejlepším českým lyžařem, když obsadil 6. místo ve sjezdu a i v dalších disciplínách se umístil do první desítky. Jinak mezi jeho největší úspěchy patří 3. místo v obřím slalomu na MS v Kanadě 2015, 3. místo v obřím slalomu na SP v Tarvisiu 2016 a vítězství ve finále EP v Obersaxenu 2016. Letošní přípravu mu však bohužel narušilo zranění kolene.

Tomáš Vaverka (40)

Před osmi lety v Soči startoval ve Snowboard Crossu, na němž také dosáhl na svůj zatím nejlepší paralympijský výsledek v podobě 5. místa. Pak ale kvůli obtížím s klasifikací přesedlal na lyže, s nimiž se představil i v Pchjongčchangu, kde si vyjel 15. místo v superkombinaci. Jeho zálibou je filozofie. Více se o něm můžete dočíst na jeho stránkách Tomáš Vaverka | snowboardcross (vaverkatomas.cz).

Podrobnější informace o zimních paralympijských hrách v Pekingu a aktuální výsledky sledujte na stránkách Českého paralympijského výboru: Český paralympijský výbor (paralympic.cz).

Živé přenosy i každodenní souhrny z paralympiády připravuje Česká televize na programu Sport ČT sport – Česká televize (ceskatelevize.cz).