Ondra Brož přišel krátce po narození o levou ruku po zápěstí. Navzdory tomu má už nyní našlápnuto k dráze závodníka na lyžích, s nimiž vyrůstá od dvou let. Mladého sportovce podpoří letošní, sedmý ročník projektu Run and Help, který má za cíl získat peníze na bionickou protézu.
Text: Radek Musílek
Foto: Jan Šilpoch
S delšími rukávy zimní bundy byste si na usměvavém čtvrťákovi z Jablonce nad Jizerou ani nevšimli, že s jeho levou rukou není něco v pořádku. Až po chvíli našeho povídání mi ji ukazuje a nemá s tím vůbec žádný problém. Zdá se, že situaci snáší v pohodě stejně jako jeho kamarádi a spolužáci.
Závažněji vše pochopitelně doléhá na Ondrovy rodiče Jitku Gebrtovou a Daniela Brože. Dnes už mohou být klidnější, když vidí, jak se jejich synovi daří. Nejtěžší chvíle přišly hned po jeho narození – na svět přišel o dva měsíce dřív, než měl, a přidružené komplikace doslova ohrožovaly jeho život. Do ruky mu musela být zavedena kanyla, ta v kombinaci s problematickou srážlivostí krve a škodami na tkáni způsobila, že musela být v zápěstí amputována.
Ondra (11) tak svůj první zápas s osudem vyhrál a vyrůstá z něj kluk, jak má být. Hašteří se s dvěma staršími sestrami, jezdí na kole, rád bruslí a baví ho auta. Zatímco maminka se bála, jak bude zvládat řízení dálkového ovládání modelu na vysílačku, Ondra si ho rychle a zcela přirozeně osvojil. A nemá problém zkusit i skutečný volant pod tatínkovým dozorem. Jeho největším koníčkem je však lyžování. Především to sjezdové. Nevyhýbá se ani běžkám, jakkoliv se to může zdát náročné, když nemůže používat obě hůlky.
Když ve škole paní učitelka dětem kdysi řekla, aby Ondrovi pomáhali, a on toho podle slov pana Brože začal trochu zneužívat, rychle se to snažili zarazit. Velmi jim záleží na samostatnosti a vůli překonávat překážky. Chtějí, aby žil plnohodnotně bez ohledu na postižení.
Lyžařská náhoda
Snad i proto postavili rodiče Ondru na lyže už v necelých dvou letech. Dnes tráví během sezony na sjezdovce několik hodin denně. Závodí za lyžařský klub TJ Spartak Rokytnice nad Jizerou, získal registraci FIS (Mezinárodní lyžařské federace) a byl přijat do Parateamu. Kvůli pandemickým opatřením však zatím nedošlo k osobnímu setkání. „Nejraději mám slalom. Mým vzorem je Filip Trejbal, kterého znám i jako trenéra,“ říká Ondra, jemuž se však momentálně po sportovní stránce věnuje hlavně tatínek. Jako i ostatní je trápí současná omezení: „Chvíli jsme kvůli možnosti využívat dětský vlek pro přípravu malých závodníků dojížděli 90 kilometrů, což znamenalo vstávat v pět ráno. Teď tu k tomuto účelu používáme sněžný skútr,“ říká Daniel Brož.
Za běžných okolností vyráží Ondra s tatínkem dvakrát až třikrát za rok do Alp. Tam se setkali nejen s dalším vzorem a jmenovcem, Ondřejem Bankem, ale také náhodou s paní, která jim dala kontakt na lidi z firmy Ottobock. „Hodně nás to posunulo, vlastně až k očekávané bionické ruce a Kontu Bariéry. Už nějakou dobu jsme přemýšleli, jak to udělat s držením hůlek. Ondra jezdí bez nich. Když to zkouší s jednou, tak se mu zatím spíš plete, jenže je potřeba pro odpich při startu,“ vysvětluje tatínek a maminka dodává: „Nepoužívá je ani na běžkách, má speciální skluznici a když je to i s ní příliš, pomůžu mu já.“
Oba rodiče překvapilo, že ačkoliv navštěvovali protetiku, o existenci speciálních protéz Otto bock jim nikdo nepověděl. „Naopak nám bylo před čtyřmi lety řečeno, že na specificky tvarovanou Ondrovu ruku nedělají nic kromě nehybné náhrady. Dokonce doporučovali ruku ještě o kus zkrátit, aby se dalo něco funkčního pořídit. To nás dost vyděsilo a samozřejmě jsme to odmítli,“ vzpomíná paní Gebrtová.
Nad termíny a konkrétní realizací běhů Run and Help, které by měly Ondrovi k pokročilé protéze pomoci, se v časech covidu bohužel trochu vznášejí otazníky. Všichni zainteresovaní jsou však pevně odhodláni Ondru podpořit. „Lidé se nás ptají, kdy a jak to bude. My pevně věříme, že to v plánovaném rozmezí 19. dubna až 20. června klapne,“ doufá maminka Jitka a pokračuje: „Podpoří nás naši známí, Ondrova škola i město Jablonec nad Jizerou. Máme vymyšlenou trasu, tak nám držte palce!“
Ondra se na novou ruku těší, i když ještě tak úplně neví, co všechno s ní půjde dělat. „Třeba už se tak nebudu hrbit na kole, zavážu si tkaničky nebo si budu moct nadhodit míček při tenisu. A uvidíme, jak to půjde s těmi hůlkami, možná, že na ně budeme muset nakonec vymyslet ještě něco extra…“ spřádá plány malý sportovec.
Run and Help
Sedmý ročník Run and Help se uskuteční od 19. dubna do 20. června 2021. Každý rok se do charitativního běhu zapojují tisíce nadšenců, kterým není lhostejný osud druhých. Jsou mezi nimi rodiny, děti, party přátel a zaměstnanci, kteří chtějí drobným finančním obnosem pomoci svým handicapovaným spolužákům, kamarádům či kolegům.
V letošním roce budeme běhat pro Ondřeje. Tváří sedmého ročníku bude moderní pětibojař a olympijský vítěz David Svoboda.
REGISTRACE ZDE
Více na www.kontobariery.cz