Produkty z kategorie „chytrá domácnost“ dokážou ušetřit čas i energii, lidem s postižením pak technika mnohdy umí jejich nevýhodu kompenzovat. Nemusíte na ně mít nachystané statisíce, dostupné jsou už i od několika stokorun.
Text: Štěpán Beneš
Foto: archiv autora
Představujme si na chvíli člověka na vozíku. Má rodinu, práci, ale také horší motoriku, a tak mu každá drobnost, se kterou se nemusí prát, ušetří energii. Koneckonců nejen jemu, ale také jeho nejbližším. Díky technologiím mu nemusejí s věcmi, které mu nejdou, neustále pomáhat.
Teď přijíždí domů po dlouhém dni. Garážová vrata stoupají vzhůru na pokyn ovladače (dnes to jde i z mobilu nebo chytrých hodinek, jak chcete) a po zaparkování si pomocí aplikace v chytrém telefonu otvírá zadní dveře u své dodávky. Stejně ovládá i plošinu pro vozíčkáře – vyklopit, sjet dolů, zpět nahoru, zaklopit a znovu zavřít – to vše na displeji chytrého telefonu. (Plošiny americké firmy BraunAbility lze obohatit o bluetooth přijímač a následně ovládat pomocí speciální aplikace. A pokud si zrovna telefon vybijete nebo zapomenete doma? Samozřejmě jde vše udělat i z náhradního ovladače.)
Přijíždí k domovním dveřím. Se zámkem se dávno nepere, to mu nejde – a co teprve, když na klíně veze z auta hromadu věcí. Chytrý zámek instalovaný z vnitřní strany dveří odemkne sám, jakmile pozná jeho mobil – stejně jako bezklíčové odemykání automobilu! Chytré zámky nabízejí hned několik zajímavých funkcí. Odemykání na rozpoznaný mobil v kapse uživatele mezi ně běžně patří stejně jako odemčení prostřednictvím aplikace v mobilu či chytrých hodinkách. Odemykat či zamykat jde také na dálku, přes internet. Tato funkce usnadňuje práci a nabízí také bonus pro ty, kteří se k zámku vždy alespoň jednou vrátí, aby se ujistili, že je opravdu zamčený. Teď stačí zkontrolovat displej mobilu.
Mezi pokročilé funkce patří i udílení přístupů – zámek odemkne vašim dětem či partnerce, na dálku odemknete přátelům a pozvete je dál. Nebo odemknete na dálku dětem, když zapomenou klíče. Zámek jde samozřejmě v případě nouze odemknout i standardním klíčem.
Vypínače v mobilu
Zavře za sebou vstupní dveře, konečně je doma. Tady nemusí jezdit ke každému vypínači, složitě zatahovat rolety či regulovat teplotu nepoddajnou hlavicí na topení. Použije mobil nebo vydá hlasový příkaz…
S cenově dostupnými chytrými dálkově ovládanými roletami přišla na český trh před nedávnem společnost IKEA. Seženete je ve dvou propustnostech (polopropustné a nepropustné) a hned v několika šířkách. Ovládat je můžete zvláštním bezdrátovým tlačítkem, které lze přišroubovat či nalepit kamkoli, nebo přes aplikaci v mobilním telefonu. Fungují prosté povely nahoru/dolů, ale také samozřejmě zatahování do jakékoli mezipolohy.
Na trhu můžete vybírat také z nepřeberného množství „chytrého osvětlení“. Ovládat jde celé lampy nebo lustry, ale i jednotlivé žárovky zvlášť. Stejně jako u rolet i světla můžete obsluhovat pomocí libovolně umístitelných ovladačů či pomocí telefonu, tabletu nebo i chytrých hodinek. Obvykle vedle jednoduchého rozsvícení a zhasnutí můžete i měnit barevné spektrum či libovolně stmívat. V nabídce najdete i pohybová čidla, která lze s osvětlením propojit, nebo samostatné dálkově ovládané zásuvky, do kterých můžete podle libosti zapojit i věci, které „smart“ samy o sobě nejsou (například klasický větrák či lampu s několika žárovkami). Ovládat z mobilních zařízení můžete například i vestavné osvětlení ve skříňkách.
Nekončí to zdaleka jen u světel, rolet a zámků. Obdobně kontrolovat můžete i vytápění – ať už pomocí termostatu či připojených chytrých hlavic na topení. Zařízení se snadno instalují a nabízejí i pokročilé funkce – lze je například zautomatizovat, aby udržovaly nastavenou teplotu či reagovaly na změny venkovních podmínek.
Jednotlivých výrobků je dnes skutečně celá řada a není v možnostech tohoto textu představit je všechny. Přehled získáte vyhledáváním pod heslem „chytrá domácnost“ a v ekosystému, ve kterém pracujete (Apple Homekit, Google Assitant či Amazon Alexa). Podobně zajímavé, jako je sortiment dostupných zařízení, jsou však i možnosti jejich propojení a případná interakce. Připojením do domácí wi-fi sítě získáváte nejen pohodlné ovládání ze svých mobilních zařízení (a v kapse nebo na zápěstí tak můžete mít vlastně jeden univerzální ovladač pro všechno ve své domácnosti), ale i užitečné možnosti automatizace a kombinování jednotlivých funkcí. Dáte-li si s propojením a nastavením práci, odměnou může být spousta ušetřené energie. To platí dvojitě, máte-li postižení.
Splním tvá přání
… Nejenže si tak doma může cokoli rozsvítit a zhasnout, může si dokonce tvořit kombinace různých osvětlení pro různé příležitosti. Stačí říct nebo kliknout na „dívám se na film“ a osvětlení pohasne podle potřeby. Hlasové příkazy či ovládání z mobilních zařízení fungují i na jiné věci – večer řekne „dobrou noc“, světla se zhasnou, rolety sjedou dolů a dveře se samy zamknou. A ráno, když se probudí, stačí zase vyslovit „dobré ráno“. Rolety pustí do místnosti sluneční paprsky a z reproduktorů se ozve oblíbené rádio.
Na mobilu vidí, kdo zvoní přede dveřmi, a může s ním pomocí interkomu komunikovat či dveře otevřít. Chytrou chůvičkou může sledovat novorozence v postýlce, i když je v pracovně. Může zkontrolovat, jaká je v místnosti vlhkost a kvalita vzduchu nebo z chůvičky přehrát ukolébavku. Funguje i jako vysílačka – tak může malé slyšet jeho hlas.
Z mobilu zatopí, i když není nikdo doma. Může to nechat i na stroji, aby se tak stalo automaticky, v závislosti na venkovní teplotě. Chytrá kamera doma sleduje místnost, ale rozpozná také, stejně jako chytrý zámek, kdo přišel domů. Ví tak, kdy se vrátila manželka či děti. Může být v klidu, mobil by mu dal také vědět, když se bude doma dít cokoli nestandardního.
Zní to možná trochu jako sci-fi, avšak všechno, co je výše popsáno, je dnes velmi snadno možné. Nemusíte utratit statisíce, pořídit se dá doslova od několika stovek, a tak se do ulehčení vyplatí investovat například i v nájemním bytě. Většinu věcí si můžete při stěhování odnést s sebou.
Začít můžete i jedním jediným na dálku ovládaným světlem, ke kterému byste jinak museli vstávat… Ale pozor, může to být návykové!
Tipy pro chytrou domácnost
Rolety s dálkovým ovládáním: cenově dostupné rolety nabízí IKEA –Fyrtur (nepropustné) a Kadrilj (polopropustné), v různých rozměrech, v cenách tři až čtyři tisíce korun za kus.
Chytré osvětlení: vyrábí řada firem. Cenově dostupný sortiment nabízí již zmíněná IKEA (www.ikea.cz), tradiční je řada výrobků Philips HUE (www.philips-hue.com), své výrobky nabízí i čínské Xiaomi (www.xiaomi-czech.cz) či tvořivé Nanoleaf (www.nanoleaf.me – v anglickém jazyce).
Chytré zásuvky, bezpečnostní kamery či různé senzory seženete u značky EVE (www.evehome.com – v anglickém jazyce). Hlavice topení či termostaty vyrábí například Netatmo (www.netatmo.com). Za pozornost stojí i chytrý zámek Nuki (www.nuki-lock.cz).
Své výrobky u nás prodává i celá řada dalších výrobců, v internetových obchodech hledejte pod kategorií „smart home“ či „chytrá domácnost“.