Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, 55. ročník, uzavírá v letošním srpnu prázdniny. Jako slavnostní fanfára mu tentokrát předcházelo nejen znovuotevření ikonického hotelu Thermal, ale především skvělé červencové zapsání Karlových Varů na Seznam světového dědictví UNESCO. Na naše dotazy odpověděla primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová.
Text: Michaela Zindelová
Foto: archiv autorky
Doběhla jste do cíle po jedenáctiletém boji. Spadly z vás starosti?
Myslím si, že nedávné vyhlášení po skutečně dlouholetém procesu byl už nejmenší krok k úspěchu. Na nominaci spolupracoval tým lidí, který se svému úkolu věnoval řadu let. Můj osobní podíl ležel tedy pouze v cílové rovince nominace. Po radosti mě ovšem čeká obrovská práce. Samotný zápis otevřel možnosti nové prezentace města, přinesl spoustu dalších úkolů. Důležité je příležitost uchopit a využít. Co ale považuji za nesmírně důležité, je fakt, aby prospěch z nominace přinesl užitek místním i podnikatelskému sektoru.
Karlovy Vary potřebují oživení cestovního ruchu. Přišlo vyhlášení v pravou chvíli?
Určitě ano. V současné situaci je zapotřebí hledat možnosti, jak město propagovat. Tím, že se nominace váže na lázeňství, máme argument o to silnější. Daleko víc tak lidé pochopí, že město je výjimečný konglomerát zajímavé architektury, kultury i prvotřídního prostředí pro lázeňskou léčbu.
Jak by Karlovy Vary chtěly dál spolupracovat s ostatními nominanty, mimo jiné velmi významnými západoevropskými lázeňskými městy? Patří sem City of Bath, francouzské Vichy, belgické Spa, německé lázně Bad Ems, Bad Kissingen a slavné Baden Baden, italské Montecatini, Baden u Vídně.
Společná nominace nám ukázala, že je možné spolupracovat velmi intenzivně v rámci sedmi různých států. Přestože jsme každý odjinud, s odlišnostmi v jazyce, kultuře, máme na spoustu věcí společný názor. Jsme tu pro hosty, kteří do našich měst přijíždějí. Některá města nám dávají příklad, kam se posunout: například v pojetí, jak s hosty v rámci města víc pracovat, jak využít daného potenciálu.
Čím se mohou Karlovy Vary nejvíc pyšnit v rámci měst, která byla spolu se dvěma dalšími českými lázeňskými městy (Mariánskými a Františkovými Lázněmi) součástí společné nominace?
Během posledních dvou let jsem měla možnost některé z partnerských nominantů navštívit. Od některých z nich bychom se měli učit, ale na druhou stranu mají Karlovy Vary obrovské kouzlo. Ať jde o historické centrum, okolí a přírodu, která nás obklopuje, nebo kolonády, které nemají v Evropě velké konkurenty. Naše město má obrovské možnosti…
Jak si podle vás porozumějí lázeňští hosté s těmi, kteří sem budou přijíždět za památkami a atmosférou „UNESCO města“?
Nominace je svým způsobem specifická, pod ochranu se zápisem dostává lázeňství. A to má své principy, svá specifika. Nejde tedy „jen“ o tradiční nemovitou památku, ale prostor, který je nutné prožít, nejen pobýt jeden den. Obrovskou výhodu přináší fakt, že jsme byli zapsáni v rámci lázeňského trojúhelníku. Návštěvníkům se nabízejí všechna tři západočeská města, která jsou od sebe v minimální vzdálenosti. Společná návštěva Karlových Varů a Mariánských a Františkových Lázní vytváří skvělou pobytovou příležitost.
Změní se po zápisu mezi nejprestižnější památky světa život místních? Nemusí se obávat dražších služeb?
Myslím, že Karlovy Vary si cestou vysokých cen už prošly. Chápu, že cestovní ruch a služby, na kterých je naše město závislé, patří mezi nejtěžší a nejkřehčí odvětví. Klasickým příkladem je současná situace, kdy nám ze dne na den pandemie naráz ukončila téměř celý business ve městě. Nezavřely jen restaurace a hotely, ale veškeré další služby na ně navázané, a to už znamená několik desítek tisíc pracovních sil. Vím, že to možná zazní velmi tvrdě, ale myslím si, že pro Vary je daná situace obrovskou příležitostí. Mnoho let jsme se málo snažili své služby vylepšovat, nájmy zde ovšem dosahovaly ukrutných výšek. V posledních dvou letech se město snaží ukázat, aby lázeňská zóna byla i pro místní. Je to také jejich prostor a musí se tam cítit dobře. Je důležité, že zdroj našich příjmů z cestovního ruchu lze využít pro další rozvoj města.
Změní statut nějak i váš osobní život? Co pro vás, karlovarskou patriotku, označení „město na seznamu kulturního dědictví UNESCO“ znamená?
Jsem hrdá, že jsem z Karlových Varů, a nyní jsem ještě pyšnější. Jsme patnáctá památka v rámci České republiky se zápisem na seznam světového dědictví UNESCO – jedná se o přínos nejen pro Karlovy Vary, ale i pro celou zemi. Považuji za důležité správně s tímto „drahokamem“ pracovat. Nechceme být městem, kde není k hnutí. Chceme být prestižní destinací, kde jsou obyvatelé spokojení, hrdí, a kam se návštěvníci budou rádi vracet. Věřím, že Češi objeví lázeňství a léčebnou kúru, pití pramenů, promenády, následné procházky, terapeutickou krajinu. Existuje více faktorů a já doufám, že se nám podaří lidi přesvědčit o tom, že lázeňství má v jejich životě svůj význam a že je potřeba se o své zdraví starat i v rámci prevence.
Ing. Andrea Pfeffer Ferklová, MBA (*1975) – od roku 2018 úřadující primátorka města Karlovy Vary. Dlouhá léta pracovala jako generální ředitelka Grandhotelu Pupp. Ve funkci primátorky vedla kampaň za zápis města Karlovy Vary (spolu s Mariánskými Lázněmi a Františkovými Lázněmi) na seznam hmotných kulturních památek UNESCO. Letošní zápis Karlových Varů – Great Spas of Europe (Slavné lázně Evropy) svědčí nejen o výjimečných hodnotách našich tradičních lázní.
Kino bez bariér – Návštěvu, spojenou s pobytem v městě během doby letošního konání MFF (20. 8. až 28. 8.), můžete spojit také s návštěvou Kina bez bariér, které funguje v rámci festivalu pro osoby s postižením.